Јулија Санер

Јулија Санер (родена на 19 февруари 1992 година) - швајцарска манекенка.[1] Својот прв меѓународен успех го доживеала во 2006 година како младински светски првак во „Тап танц“ во категоријата „Младинска мала група“. Во 2009 година, таа победила на меѓународниот натпревар „Елит модел лук“ („Elite Model Look“).[2][3][4][5]

Ран животУреди

Јулија Санер е родена на 19 февруари 1992 година во Берн, Швајцарија[2] но моментално престојува во Обединетото Кралство.[6]

КариераУреди

Julулија дебитирала во 2010 година кога одела на ревии за Гучи на пролетното шоу во Милано. Таа исто така правела ревии за „Fendi“, „Moschino“, „D&G“, „Roberto Cavalli“, „MaxMara“ и „Salvatore Ferrgarno“. Јулија работи со моделирање со неколку агенции како „Elite Stockholm“, „Model Management Hamburg“, „Elite Copenhagen“, „Elite Barcelona“, „Elite London“ и „Elite Paris“.[2][7]

НаградиУреди

НаводиУреди

  1. „Berner Model Julia Saner muss abnehmen“ [Bernese model Julia Saner must decrease]. tagesanzeiger.ch. Tages-Anzeiger. Посетено на 4 октомври 2020.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Julia Saner“. fashionencyclopedia.com. Fashion Encyclopedia. Посетено на 4 октомври 2020.
  3. „Julia Saner“. elitemodellook.com. Elite Model Look. Посетено на 4 октомври 2020.
  4. „Julia Saner“. models.com. models.com. Посетено на 4 октомври 2020.
  5. „Girl of the Day: Swiss model Julia Saner“. fansshare.com. Fansshare. Посетено на 4 октомври 2020.
  6. „Julia Saner“. listal.com. Listal. Посетено на March 18, 2016.
  7. „Julia Saner“. glamour.de. Glamour. Посетено на 4 октомври 2020.

Надворешни врскиУреди