Јулија Липницкаја

Јулија Липницкаја (руски: Ю́лия Вячесла́вовна Липни́цкая, родена на 5 јуни 1998 во Екатеринбург) — руска уметничка лизгачка. Таа е олимписка шампионка во екипна конкуренција во уметничко лизгање (Сочи 2014)[1] и актуелна европска шампионка (2014).[2] Беше исто така светска јуниорска шампионка (2012).[3]

Јулија Липницкаја
Julia Lipnitskaia Olympics 2014.jpeg
Јулија на Олимписките игри 2014 во Сочи
Лични податоци
Роден(а)5 јуни 1998 (1998-06-05) (21 г.)
Екатеринбург
ЖивеалиштеМосква
Висина1,58 метри
Спорт
Земја Русија
СпортУметничко лизгање
ДисциплиниПоединечната конкуренција за жени

НаводиУреди

 1. Грациозност на мраз: 15-годишната Јулија Липницкаја ѕвезда во Сочи“, Femina.mk, 9 февруари 2014 (посет. 13 февруари 2014 г).
  Олимписко злато за најмладата руска лизгачка Јулија Липницкаја“, Нова Македонија, 10 февруари 2014 (посет. 13 февруари 2014 г).
  Јулија Липницкаја: Неверојатен 15-годишен талент во областа на уметничкото лизгање“, Кафе пауза, 10 февруари 2014 (посет. 13 февруари 2014 г).
  Русинката Липницкаја најмлад олимписки шампион во историјата“, Екипа, 9 февруари 2014 (посет. 13 февруари 2014 г).
  ВИДЕО: Липницкаја со 15 години влезе во историјата“, Курир, 10 февруари 2014 (посет. 13 февруари 2014 г).
  ЗОИ: Липницкаја најмлада освојувачка на златен медал во историјата на Игрите“, Дневник Online (посет. 13 февруари 2014 г).
  15yo prodigy Yulia Lipnitskaya is Russia's youngest Winter Olympic champion“, Russia Today, 9 февруари 2014 (посет. 12 февруари 2014 г).
  Russia’s Julia Lipnitskaia is an Olympic gold medalist, and she’s 15 years old“, USA Today, 10 февруари 2014 (посет. 12 февруари 2014 г).
 2. Yulia Lipnitskaya, 15, wins European Championships“, NBC OlympicTalk, 17 јануари 2014 (посет. 12 февруари 2014 г).
 3. „Julia LIPNITSKAIA - Biography“. ISU. 

Надворешни врскиУреди