Јожеф Божик (28 ноември 1925 – 31 мај 1978) бил унгарски фудбалер кој играл како централен играч за врска.[1] Целата своја клупска кариера ја поминал во неговиот роден клуб Будимпешта Хонвед. Божшик бил клучен член на легендарниот Златен тим бидејќи ја претставувал Унгарија на различни меѓународни турнири. Хонвед по него го нарекол својот стадион.

Јожеф Божик

Раниот живот

уреди

Јожеф Божик е роден во Кишпешта, сега област во Будимпешта. Со оглед на прекарот „Cucu“ од неговата баба, тој израснал играјќи фудбал на локалните фудбалски терени во Кишпешта со неговиот најдобар пријател и сосед Ференц Пушкаш

Играчка кариера

уреди

Како 11-годишен, Божшик го привлекол вниманието на Будимпешта Хонвед и клубот го земал во младинскиот тим. Во 1943 година, тој го направил своето деби за првиот тим против Васас СЦ. Тој го направил своето деби за Унгарија на 21-годишна возраст против Бугарија на 17 август 1947 година и продолжил да победува 101 натпревар и постигнал 11 гола помеѓу тој и неговиот последен натпревар на 18 април 1962 година против Уругвај. Тој останал унгарскиот играч со најмногу настапи до 2016 година, кога неговиот рекорд го собори голманот Габор Кирали.[2]

Божшик го освоил златниот олимписки медал [3] со својата земја во 1952 година во Хелсинки и завршил втор со унгарскиот тим на Светскиот куп на ФИФА 1954 година. Тој, исто така, учествувал во познатата победа на Унгарија со 6-3 над Англија на Вембли и победата на тимот од 7-1 над Англија во Будимпешта.

Во 1956–57 година, Божсик се вратил од зимската турнеја на Хонвед за да игра на Светското првенство во ФИФА 1958 година. Една година подоцна, тој го освоил Купот Митропа со Хонвед. Севкупно, тој одиграл 477 натпревари на највисоко ниво за КАЦ (и неговиот правен наследник БХСЕ) и постигна 33 гола.

Стил на игра

уреди

Божсик во своите најдобри позиции важел за еден од најдобрите напаѓачки полубекови во светот, поседувајќи добра техника, талент, тактичка нужност, прецизност на додавања и креативност, иако страдал од недостаток на темпо. Тој често бил користен како плејмејкер каде што неговата способност за справување била исто така корисна. Важи за еден од најголемите унгарски фудбалери.[4]

Кариера после играње

уреди
 
Почивалиште на Јожеф Божсик

Во текот на неговата кариера, Божшик освоил многу почести, па дури беше и пратеник во парламентот. По неговото пензионирање, тој станал член на управниот одбор на неговиот стар клуб. Тој, исто така, раководешел со тимот на 47 натпревари помеѓу јануари 1966 и септември 1967 година, по што се вратил на својата позиција на одборот. Во 1974 година, тој бил избран да раководи со унгарската репрезентација, но болеста го принуди да поднесе оставка набргу откако ја доби работата.[се бара извор]

Смртта

уреди

Јозеф Божсик починал во Будимпешта, на 52-годишна возраст, поради срцева слабост. Постхумно бил прогласен за слободен човек од Кишпешта.

Почести

уреди

Будимпешта Хонвед

Унгарија

Индивидуален

Поврзано

уреди
  • Список на машки фудбалери со 100 или повеќе репрезентативни натпревари

Наводи

уреди
  1. „József Bozsik“. Olympedia. Посетено на 5 November 2021.
  2. „Válogatott: Király lehagyta Bozsikot, egyedül rekorder“. nso.hu. 20 May 2016. Посетено на 20 May 2016.
  3. József Bozsik, Sports-Reference / Olympic Sports. Retrieved 2019-03-03.
  4. Europe's best Player of the Century – IFFHS

Надворешни врски

уреди