Јелоунајф (англиски: Yellowknife (англиски изговор: /ˈjɛloʊnaɪf/) — град во Канада со население од 18.700[1]) жители. Главен град е на Северозападните Територии. Градот за првпат е населен во 1935, веднаш по откривањето на злато во областа.

Јелоунајф
Yellowknife

Somba K'e
Даунтаун
Даунтаун
Знаме на Јелоунајф YellowknifeАмблем на Јелоунајф Yellowknife
Амблем
Гесло: Multum In Parvo (Многу во малку)
Yellowknife locator map.svg
Координати: 62°27′N 114°24′W / 62.450° СГШ; 114.400° ЗГД / 62.450; -114.400
ДржаваFlag of Canada.svg Канада
ТериторијаFlag of the Northwest Territories.svg Северозападни Територии
РегионСеверен Ропски Регион
Основан1936/1937
Управа
 • ГрадоначалникГордон Ван Тигем
 • Гувернетско телоГрадски совет
 • MPs
 • MLAs
Површина
 • Вкупна136 км2 (84,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000206000000206 м
Население (2006)[1]
 • Вкупно18,700
 • Густина157,2/км2 (407,1/ми2)
 • 2008 проц.19,155
Часовен појасMountain (MST) (UTC-7)
 • Лете (ЛСВ)MDT (UTC-6)
Канадски поштенски кодX1A
Повик. бр.867
Telephone Exchanges444 445 446 669 765 766 767 873 920 999
GNBC CodeLBAMG
NTS Map085J08
Мреж. местоCity of Yellowknife

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „2006 Census“. Government of Canada. Архивирано од изворникот на 2019-01-07. Посетено на 2009-06-04.

Надворешни врскиУреди

 
Поларна светлина над Јелоунајф