Јекабпилс (латвиски: Jēkabpils; германски: Jakobstadt; полски: Jakubów) — град на реката and spanning Даугава (Западна Двина) во југоисточна Латвија, на половина пат меѓу Рига и Даугавпилс. Историски, Јекабпилс бил сместен на левиот брег на реката, во областа Селонија, додека Крустпилс (Кројцбург) бил на левиот, во областа Латгалија. Во 1962 г. градовите се обединиле под името Јекабпилс, но подрачјата го имаат задржано својот регионален карактер. Градот е административен центар на истоимената општина.

Јекабпилс
Jēkabpils
град
Плоштадот во Јекабпилс
Плоштадот во Јекабпилс
Знаме на Јекабпилс
Знаме
Грб на Јекабпилс
Грб
Јекабпилс is located in Латвија
Јекабпилс
Јекабпилс
Местоположба во Латвија
Координати: 56°29′58″N 25°52′42″E / 56.49944° СГШ; 25.87833° ИГД / 56.49944; 25.87833Координати: 56°29′58″N 25°52′42″E / 56.49944° СГШ; 25.87833° ИГД / 56.49944; 25.87833
Земја Латвија
Станал град1670
Управа
 • ГрадоначалникЛеонид Салцевич
 • Советници13
Површина
 • Вкупна26,284 км2 (10,148 ми2)
Население (1 јануари 2016)[1]
 • Вкупно24.146
 • Густина0,92/км2 (2,4/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.LV-52(01–06)
Повик. бр.(+371) 652
Мреж. местоjekabpils.lv
Поглед на Јекабпилс и Кројцбург во 1792 г.

Кај градот се наоѓа воздушната база „Јекабпилс“ во служба на латвиското воено воздухопловство.

ИсторијаУреди

Во 1237 г. Епископот Ришки го изградил замокот Кројцбург (денес Крустпилс) веднаш до веќе постоечка населба. Археолошките ископувања на блиската тумба Асоте укажуваат на тоа дека ова место било трговски значајно за латвинското племе Латгали, кои живееле тука уште во 1000 г. п.н.е. Со изградбата на замокот, населбата се проширила во поголемо село, кое го добило името Крустпилс. Селото било разрушувано до темел во честите воени судири како што се битките меѓу Полска и Шведска, но секогаш било градено одново.

Во XVII век крај Даугава се доселиле староверници прогонети од Русија. Оваа населба почнала да се зголемува, за во 1670 г. да биде прогласена за град од војводата на Куронија, Јакоб Кетлер и го добила името Јекабпилс (гер. Јакобшат) во негова чест.

ПреданиеУреди

Според преданието за потеклото на градот, еден ден војводата бил во лов и се изгубил. Крај реката Даугава си ја нашол среќаата, истовремено здогледувајќи рис под елка и населено место. Согласно преданието, на грбот на Јекабпилс е прикажан рис застанат под елка.

ГеографијаУреди

Јекабпилс има население од 29.100 жители. Двата историски дела на градот — стариот Јекабпилс и Крустпилс — се поврзани со мост преку реката Даугава.

ДемографијаУреди

На 1 јануари 2013 г. населението на градот броело 25.883 жители.

Етнички состав на населението во 2011 г.[2]
Латвијци
  
61,9 %
Руси
  
27,6 %
Белоруси
  
3,0 %
Полјаци
  
2,8 %
Украинци
  
1,6 %
останати
  
3,1 %

ЗнаменитостиУреди

 
Замокот Крустпилс

ЈекабпилсУреди

Најстариот дел од градот и постарите градби се зачувани.

Општина ЈекабпилсУреди

Еден од потезите на Струвеовиот геодетски лак минувал низ Струвеовиот парк во денешната општина Јекабпилс. Недалеку од градот, во местото Таденава се наоѓа спомен-куќата на големиот латвиски поет Рајнис (1865-1929). Тука се и рушевините на замоците Јустине и Дигнаја. Во атарот на Клауце се наоѓа највисоката точка во Селонија — ридот Ормањкалнс. По патот меѓу Нерета и Акнисте е сместен и музејот „Риекстињи“ во чест на познатиот писател Јанис Jаунсудрабињш (1877-1962).

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Latvijas iedzīvotāju skaits pašvaldībās 01.01.2016. (PDF)“. PMLP.gov.lv. Text "urhttp://www.pmlp.gov.lv/lv/assets/documents/statistika/IRD2016/ISPV_Pasvaldibas_iedzivotaju_skaits_pagasti.pdf " ignored (help); Отсутно или празно |url= (help); |access-date= бара |url= (help) (летонски)
  2. [1]

Надворешни врскиУреди

Предлошка:Latvian regional cities