Јат Ервејс (Jat Airways, ИАТА код: JU, по почетните букви на Југославија, ИЦАО код: ЈАТ) е авиокомпанија со седиште во Белград, Србија. Таа е национален авиопревозник на Србија и поранешен авиопревозник на Југославија (под името JAT Југословенски Аеротранспорт, Yugoslav Airlines). Се смета за шеснаеста најстара авиокомпанија во Европа. Air Serbia е создадена на 1 август 2013 како легален наследник на Jat Airways, и е во сопственост на владата на Србија (51%) и Etihad Airways (49%).[1]

Лого на Јат Ервејз

Флота

уреди
Maj 2010.[2]
Тип Укупно Бизнис
Класа
Економска
Класа
вкупно
Напомена
ATР 72-200 5 6 56 62 YU-ALN, YU-ALO, YU-ALP, YU-ALR, YU-ALS
Боинг 737-300 10 12 114 126 YU-AND, YU-ANF, YU-ANH, YU-ANI, YU-ANJ,
YU-ANK, YU-ANL, YU-ANV, YU-ANW, YU-AON
Ербас А319 (8 нарачани) [1] Архивирано на 7 септември 2009 г.

Наводи

уреди
  1. „Air Serbia, Etihad во стратешко партнерство“. B92. 1 August 2013. Посетено на 1 August 2013.
  2. „Флота“. Архивирано од изворникот на 2008-01-05. Посетено на 2007-09-09.