Јамболска синагога

Јанболската синагога (турски:Yambol Sinagogu) е еврејски храм кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Оваа синагога била изградена од страна на бугарските евреи од Јамбол за време на Византија. Во текот на XVIII век била реконструирана. Синагогата е една од двете преостанати антички синагоги во оваа област[1].

Јамболската синагога
Yambol Sinagogu
Yambol synagogue Foto Miguel Angel Otero Soliño.JPG
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
ПрипадностЈудаизам
Архитектонски опис
Архитектонски типсинагога

НаводиУреди

  1. „Chief Rabbinate of Turkey (Türkiye Hahambaşılığı)“. Посетено на 30 March 2008.

Надворешни врскиУреди