Јабланица (Бугарија)

Јабланица (бугарски: Априлци) — гратче во северна Бугарија, административен центар на општината Јабланица во Ловечката Oбласт. Има население од околу 2.624 жители (2022).[1]

Јабланица
Ябланица
град
Поглед на централниот дел во Јабланица
Поглед на централниот дел во Јабланица
Јабланица is located in Бугарија
Јабланица
Јабланица
Местоположба на Јабланица во Бугарија
Координати: 43°01′56″N 24°05′57″E / 43.032181° СГШ; 24.099147° ИГД / 43.032181; 24.099147
ЗемјаБугарија
ОбластЛовеч
ОпштинаЈабланица
Управа
 • ГрадоначалникНајден Најденов (Обединети социјалдемократи)
Површина
 • Вкупна57,84 км2 (22,33 ми2)
Надм. вис.&10000000000000475000000475 м
Население (2022)
 • Вкупно2,624
 • Густина45/км2 (120/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код5750
Повик. бр.+359 06991
Мреж. местоyablanitsa.bg

Географија и местоположба

уреди

Гратчето се наоѓа северно од Стара Планина на 70 километри од главниот град Софија во близина на автопатот Хемус, кој ги поврзува Софија и Варна.

Историја

уреди

Јабланица била основана во 18 век, a во 1968 година била прогласена за град. Гратчето е познато по производството на слатки, посебно на алва и локум.

Наводи

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди